2019-08-31

W jaki sposób faktoring może pełnić funkcję firmowej linii kredytowej?

Sporadyczne problemy z przepływem gotówki nie są niczym niezwykłym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wiele dynamicznie rozwijających się firm ma problemy finansowe będące konsekwencją tempa ich rozwoju. Często najlepszym sposobem na poprawę przepływu gotówki i pokonanie wyzwań jest skorzystanie z finansowania zewnętrznego.

Do najpopularniejszych produktów finansowych przeznaczonych dla MŚP należą firmowe linie kredytowe i faktoring. W tym artykule przedstawimy oba te produkty. Pokażemy też, w jaki sposób można wykorzystać faktoring jako firmową linię kredytową, aby rozwinąć swoją działalność.

Informacje te powinny przydać się w wyborze najlepszego rozwiązania dla Państwa firmy.

W jaki sposób działa firmowa linia kredytowa?

Firmowa linia kredytowa działa bardzo podobnie do karty kredytowej. Pożyczkodawca przyznaje maksymalny limit kredytowy i za każdym razem, kiedy firma potrzebuje pieniędzy na inwestycje lub do opłacenia wydatków, trzeba złożyć wniosek o wypłatę z linii kredytowej. Wypłata zapewnia środki, ale zmniejsza dostępny limit kredytowy. Po przekazaniu płatności w celu spłacenia linii kredytowej wysokość dostępnego kredytu rośnie.

Pożyczkodawcy przyznają linię kredytową na podstawie zabezpieczenia, przepływu gotówki i zdolności kredytowej. Oczekują, że firma posiada zabezpieczenie linii kredytowej i przepływ gotówki niezbędny do dokonywania wymaganych płatności. Firmowa linia kredytowa ma pewne kowenanty – klauzule umowne, których należy przestrzegać, aby móc z niej korzystać. 

W jaki sposób działa faktoring?

Jednym z głównych powodów problemów z przepływem gotówki w wielu firmach jest to, że aby mieć przewagę konkurencyjną, muszą oferować klientom terminy płatności. Terminy te dają klientom możliwość płatności w ciągu 30, 60, a nawet 90 dni. Problem polega na tym, że rozwijająca się firma nie może sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie na płatność. A jeśli firmy żądają natychmiastowych płatności i nie oferują terminów, ryzykują utratę swoich klientów.

Cichy faktoring pozwala firmie sfinansować faktury, korzystając z pomocy spółki faktoringowej. A klient nigdy się o tym nie dowie. Spółka faktoringowa zapewnia natychmiastową płatność, a po otrzymaniu pieniędzy od klienta finansowanie faktoringowe jest spłacane.

Spółki faktoringowe zazwyczaj finansują faktury za pomocą jednorazowej płatności. Faktoring Ferratum Business pozwala spłacić finansowanie faktoringowe za pomocą jednej płatności lub w równych ratach. 

Wniosek o konto Ferratum Business składa się w pełni online. Po założeniu konta należy wysłać pierwszą fakturę faktoringową. Staramy się przesłać informacje o limicie faktoringowym firmy tego samego dnia. Każdy właściciel polskiej firmy, który prowadzi działalność co najmniej 1 rok i ma konto firmowe w banku, może otrzymać nawet 450 000 zł.

Po otrzymaniu informacji o limicie faktoringowym można sfinansować tyle faktur, ile potrzebuje firma. Bez żadnego zabezpieczenia i bez długiego oczekiwania na odpowiedź.

W finansowaniu faktoringowym zawsze można ponownie dostosować limit faktoringu.

Limit firmowej linii kredytowej ustalany jest na podstawie kombinacji potrzeb, dostępnego przepływu gotówki i aktywów firmy. Pożyczkodawcy oczekują jednak pełnej ochrony przez przepływ gotówki i zabezpieczenie, biorąc to pod uwagę podczas ustalania limitu kredytowego. 

Limit faktoringu ustalany jest na podstawie kombinacji oceny zdolności kredytowej firmy dokonanej przez pożyczkodawcę, wysokości należności od klientów mających zdolność kredytową, możliwości świadczenia usług / dostarczania produktów klientom przez firmę, a także potrzeb firmy. Gdy firma się rozwija, limit faktoringowy może także rosnąć.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dobrze pokazuje podobieństwa pomiędzy faktoringiem i firmową linią kredytową. Aby poznać limit faktoringowy swojej firmy, załóż konto i wyślij fakturę już dziś! Zajmuje to zaledwie kilka minut.